BotaNga Bota

Lajmet e drejtpërdrejta të krizës Rusi-Ukrainë: raportohen viktimat e para ndërsa Putin nis “pushtimin në shkallë të plotë”

Media shtetërore ruse e ka kaluar mëngjesin duke lavdëruar operacionin ushtarak në Ukrainë, duke e quajtur atë një ndërhyrje ushtarake në Donbas, duke injoruar kryesisht sulmet me raketa në infrastrukturë dhe disa qytete në të gjithë vendin, shkruan Andrew Roth nga Moska.

 

Ndërsa tanket ruse kaluan kufijtë në Ukrainë nga pikat veriore, lindore dhe jugore të Kievit, Rossiya-24, kanali 24-orësh i lajmeve, shfaqi një gazetë ku shkruhej: “Neo-nacionalistët ukrainas po presin momentin e duhur për të goditur Rusinë. .”

 

Raportet drejtpërdrejt u transmetuan nga qytetet në Donetsk dhe Luhansk, ku korrespondentët ishin të fokusuar kryesisht në betejat lokale për qytetet dhe jo në pushtimin më të gjerë rus që po ndodhte në të gjithë vendin.

 

Për rusët që po shikojnë lajmet, ata mund të mendojnë se kjo është kryesisht e përqendruar në zonat ku luftimet janë zhvilluar për tetë vjet. Ndërsa shumë rusë të zakonshëm po shpreheshin të tronditur nga sulmi, disa reporterë dhe menaxherë në kanalet shtetërore po shijonin qartë momentin.

 

Një reporter në një agjenci shtetërore të medias i tha Guardian: “Për fat të keq gjithçka që kam dëgjuar këtë mëngjes është krenaria”.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 8